Szkoła z dziecięcych marzeń

Jest w Krainie Wielkich Dolin, w powiecie tureckim taka szkoła, której uczniowie cieszą się z końca wakacji, bo można wreszcie wrócić do nauki,  a nauczyciele nie liczą spędzonych w pracy godzin, bo kochają pracować. Szukajcie jej w Sarbicach. Drugiej takiej nie znajdziecie. Uczniowie są mistrzami gry w badmintona, Panie Kucharki – mistrzyniami sztuki kulinarnej, a Pani Dyrektor – Dorota Granos: kobieta – instytucja

 jest „czarodziejką”.

Inaczej nie można wytłumaczyć jakim cudem w maleńkiej, wiejskiej szkółce są pokoje gościnne, klimatyzowana hala gimnastyczna zapewniająca akustykę idealną do organizacji profesjonalnych koncertów, biblioteka urządzona tak przytulnie, że chciałoby się w niej zamieszkać, stołówka, gdzie można zjeść lepiej niż w renomowanych restauracjach nie wspominając już o takich szczegółach jak stół bilardowy i podjazd dla osób niepełnosprawnych… Wyliczać można bez końca.

Szczęśliwe dzieciaki mieszkające w okolicy! Idziemy o zakład, że w momencie, gdy Pani Dyrektor będzieczytać te słowa, zaprotestuje i wyprostuje, że to wcale nie jej zasługa, tylko całej drużyny ludzi skupionych w Stowarzyszeniu Nieskończoność, które od  ponad dwóch lat wspiera szkołę, a od września 2015 r. przejmie od gminy obowiązek jej prowadzenia. Dorota Granos nie zapomni też objaśnić, że gdyby nie mądra decyzja i przychylność wójta i roztropnych radnych – niewiele udałoby się osiągnąć stowarzyszeniu i załodze tej niezwyczajnej podstawówki.

O powierzeniu szkoły do prowadzenia Stowarzyszeniu Nieskończoność zdecydowali radni gminy Przykona. Pełnego poparcia dla inicjatywy związanej z przejęciem szkoły przez lokalną organizację pozarządową udzielił Wójt Mirosław Broniszewski.

W trudnych czasach, gdy małe wiejskie szkoły są masowo likwidowane (bo to najprostszy sposób na znalezienie oszczędności w budżecie gminy) zrozumienie problemu przez przedstawicieli samorządu i przychylność władz gminy dla pomysłu oddania placówki w ręce nauczycieli i mieszkańców wioski – zasługują na duże brawa.

Dzięki życzliwej postawie wójta, Stowarzyszenie Nieskończoność będzie mogło także korzystać ze wsparcia i z partnerstwa nowosądeckiej Fundacji Tarcza, która pomaga lokalnym organizacjom pozarządowym przejmującym prowadzenie małych szkół.

W Sarbicach uczy się dziś 33 uczniów, i 24 przedszkolaków.

Załoga Fundacji Tarcza

​troszeczkę ​

zazdrości dzieciakom z Sarbic, że mogą uczyć się w takim miejscu, że mają takich nauczycieli i Nieskończoność po swojej stronie;).

​Iwona Kamieńska
 
sarbice3 sarbice2sarbice1